pytania redakcji: Sprzedaż winogron, wniosek o zmianę przepisów tak aby można było sprzedać winogron z winnicy

Otrzymałem odpowiedź. 

---------- Forwarded message ----------
From: Skiba Justyna <Justyna.Skiba na minrol.gov.pl>
Date: Friday, December 2, 2022
Subject: RE: Sprzedaż winogron, wniosek o zmianę przepisów tak aby można było sprzedać winogron z winnicy
To: Adam Fularz <Adam na wieczorna.pl>


Szanowny Panie,

W odpowiedzi na email z 28 listopada 2022 r. w sprawie sprzedaży winogron z winnicy, Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich informuje, że obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają sprzedaż winogron w celu produkcji wina przeznaczonego do wprowadzenia do obrotu.

Zgodnie z ustawą o wyrobach winiarskich[1], aby dostarczać winogrona pozyskane z krajowych upraw winorośli z przeznaczeniem do produkcji wina, taka uprawa musi być wpisana do ewidencji winnic. Ewidencję winnic prowadzi Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wpisu do ewidencji winnic dokonuje się jednorazowo, na wniosek plantatora winorośli. Do ewidencji wpisywane są wyłącznie uprawy winorośli położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają wymagania określone w prawie UE[2]:

-      dana odmiana należy do gatunku Vitis vinifera lub pochodzi z krzyżówki gatunku Vitis vinifera z innymi gatunkami rodzaju Vitis;

-      dana odmiana nie jest jedną z następujących odmian: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont.

Ewidencja winnic jest jawna i znajduje się na stronie internetowej KOWR (link). Dzięki publikacji tych informacji producenci wina nieposiadający upraw winorośli mają możliwość uzyskania danych o uprawach winorośli, z których można pozyskać krajowe winogrona.

Plantator winorośli może dostarczać winogrona do producenta wina wpisanego do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich. Winogrona mogą być również przeznaczone do wyrobu wina przez drobnego producenta wina z upraw własnych, który nie podlega wpisowi do ww. rejestru, przy czym w takim przypadku producenta wina obowiązują warunki, na jakich może on wykorzystywać winogrona niepochodzące z jego upraw. Taki drobny producent wina z upraw własnych może wyrabiać wino z surowców pochodzących z upraw winorośli położonych na obszarze województwa, w którym jest zlokalizowane miejsce wyrobu wina, lub powiatów sąsiadujących z tym województwem, w ilości nie większej niż 50% wagowo wszystkich surowców pochodzących z upraw winorośli.

[1] Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 24 z późn. zm.)

2 art. 81 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671 z późn. zm.)

 

Z wyrazami szacunku,

 

Justyna Skiba

główny specjalista

Zespół ds. Wyrobów Alkoholowych

Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich

 

+48 (...)

gov.pl/rolnictwo

 

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

 

Klauzula informacyjna dotycząca zasad przetwarzania Państwa danych osobowych jest pod adresem: www.gov.pl/rolnictwo/polityka-przetwarzania-danych-osobowych.

 (...)

From: Adam Fularz <>
Sent: Monday, November 28, 2022 3:23 PM
To: Kancelaria MRiRW 
Subject: Fwd: Sprzedaż winogron, wniosek o zmianę przepisów tak aby można było sprzedać winogron z winnicy

 

** OSTRZEŻENIE **
e-Mail pochodzi spoza organizacji. Nie klikaj łączy ani nie otwieraj załączników, chyba że rozpoznajesz nadawcę i wiesz, że zawartość jest bezpieczna.

 

---------- Forwarded message ---------
Od: Adam Fularz 
Date: pon., 28 lis 2022 o 13:55
Subject: Sprzedaż winogron, wniosek o zmianę przepisów tak aby można było sprzedać winogron z winnicy

 

Do MR
Dzień dobry, koło domu mam winnicę, nie mogę sprzedać winogron, rodzice są zbyt starzy by wino wyrabiać, kiedyś dawaliśmy je za darmo naszym klientom mimo że butelka lokalnego wina to 50-70 PLN. Wnoszę o zmianę.
"Nie ma w naszym kraju upraw winorośli na sprzedaż jak w innych krajach, gdzie spółdzielnie skupują owoce i produkują z nich wino. Krajowe przepisy mówią o produkcji z upraw własnych, więc nie można pozyskiwać surowca od innego producenta – mówi Dariusz Rosół, wiceprezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia (SWP), producent wina gronowego z własnej 2,2 ha winnicy „Przeworskie Winnice" w Przeworsku, jednocześnie jedyny w Polsce producent wina mszalnego. (..)
Pzdr
Adam Fularz, wydawca, zielonogorska.pl
Dol. Ziel. 24a Ziel. Góra


 

--

LargePrefPlaceholder-XKUz1MEJBwkOM



[1] Ustawa z dnia 2 grudnia o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 24 z późn. zm.)

[2] art. 81 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671 z późn. zm.)




--
null

Komentarze

Popularne posty