W sprawie odbudowy śluzy w miejscu jazu w Sadowej
Redakcja otrzymała:
"Szanowny Panie Redaktorze,
rzeka Obrzyca w całym swoim biegu jest użytkowana turystycznie przez kajakarzy. Obecnie istnieje kilka ciekawych połączeń wodnych, a z uwagi na liczne mosty i jazy szlak ten jest atrakcyjny i sprzyja rozwojowi czynnej turystyki.
Podstawową funkcją, w ramach której został wybudowany jaz Sadowa, jest ochrona terenów doliny rzeki Obrzycy, położonych powyżej jazu, przed wodami powodziowymi rzeki Odry. Jaz spełnia również funkcję polegającą na piętrzeniu wody dla potrzeb Centralnego Ujęcia Wody dla miasta Zielona Góra.
Z punktu widzenia technicznego nie ma możliwości dokonania przebudowy jazu Sadowa do stanu umożliwiającego transfer większych jednostek pływających.
Zmiana sposobu gospodarowania wodą na węźle hydrotechnicznym Sadowa, który w obecnym stanie jest prowadzony od roku 1942, spowodowałby znaczną zmianę stosunków wodnych w gruncie. Likwidacja stałego piętrzenia wody, w celu umożliwienia transferu większych jednostek pływających, doprowadziłaby do deficytu wody w okresie letnim, jak również deficytu wody dla potrzeb Centralnego Ujęcia Wody. Obniżony poziom wody w rzece równocześnie uniemożliwiałby prowadzenie żeglugi śródlądowej.
W przypadku próby prowadzenia żeglugi w okresach podwyższonych stanów wód pojawiłby się problem z nadmiarem wód, który mógłby doprowadzić do strat w użytkach rolnych przyległych do rzeki.
Z poważaniem
Zespół prasowy
Ministerstwo Infrastruktury"
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Komentarze
Prześlij komentarz